Xiaomi Redmi 10C Price in Pakistan
Xiaomi Redmi 10C
Rs. 23,499
OutOfStock
Xiaomi Redmi 10C Price & Specifications
| Release Date | 02-07-2022 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 169.6 x 76.6 x 8.3 mm |
| Phone Weight | 190 g |
| Operating System | Android 11 |
| Screen Size | 6.71 inches |
| Screen Resolution | 720 x 1650 pixels |
| Phone Type | IPS LCD |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | No |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50MP + 2MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | Yes |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
Xiaomi Redmi 10C price in Pakistan is 42,199 PKR. Xiaomi Redmi 10C is available with a variant 4GB RAM and 64GB Storage. This storage is enough to save important data. Xiaomi Redmi 10C launched with impressive color options ocean_blue,mint_green,graphite_gray. Xiaomi Redmi 10C phone weighs only 190 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Xiaomi Redmi 10C is set up with a 50MP + 2MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) and Adreno 610 ensure the smooth performance of Xiaomi Redmi 10C. The Display of Xiaomi Redmi 10C supports Resolution up to 720 x 1650 pixels and the screen Size is 6.71 inches. The phone Screen is protected with the latest Corning Gorilla Glass. Mobile battery capacity is Li-Po 5000 mAh, non-removable. This Xiaomi mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Xiaomi Redmi 10C price.
Read More +Xiaomi Latest Mobiles
Xiaomi Upcoming Mobiles
Xiaomi Redmi 10C Availability
| Expected Price: | Rs. 23,499 |
| Release Date: | July 02, 2022 (Unofficial) |
| Phone Status: | OutOfStock |
Xiaomi Redmi 10C Price and Specs
| Xiaomi Redmi 10C 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 23,499 |
| Xiaomi Redmi 10C 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 25,499 |